Dünya

Spacex’in 4 yolculu astronotsuz uzay yolculuğu başladı

Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in 4 yolcuyu astronot olmayan bir roketle yörüngeye gönderdiği bildirildi.

Milyarder iş adamı Jared Isaacman’ın yanı sıra Hayley Arceneaux (29), Sian Proctor (51) ve Chris Sembroski’nin (42) yer aldığı Dragon kapsülü ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Fırlatma işlemi yerel saatle 20.03’te Falcon-9 roketi ile gerçekleştirildi. Kapsül yaklaşık 575 kilometre yüksekliğe çıktı.

“Bilimsel deneyler yapacaklar”

‘Inspiration4’ adı verilen girişimi SpaceX’ten satın alan milyarder iş adamı Isaacman ve beraberindekilerin yolculuk boyunca bilimsel deneyler yapacağı kaydedildi. Kapsülün kontrolü otomatik olarak dünyadan sağlansa da beklenmedik bir duruma karşı amatör astronotlar uçuş öncesi yaklaşık 6 aylık bir eğitimden geçti.

3 gün boyunca dünyanın çevresinde tur atacaklar

3 günlük uzay seyahatleri boyunca yolcuların dünyanın çevresinde tur atması bekleniyor. Yolculuk SpaceX’in tamamı sivil bir ekiple dünyanın etrafında gerçekleştirileceği ilk sefer olması açısından önem taşıyor. Söz konusu yolculuk gerçekleştirileceği yükseklik bakımından da daha önceki uzay seyahatlerinden ayrılıyor.

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos da şirketi Blue Origin’in geliştirdiği uzay aracıyla 20 Temmuz’da 106 kilometre yüksekliğe çıkarak uzay seyahatini gerçekleştirmişti.

İngiliz iş adamı Sir Richard Branson da 11 Temmuz’da şirketi Virgin Galactic’in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre mesafeye seyahat etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu